OFERTA VETËM ONLINE

Apple Macbook Pro 16″, 16GB, 1TB SSD, M1 Pro (2021)

349,990 L

 

MacBook Pro-ja më i fuqishëm ndonjëherë është këtu. Me çipin e shpejtë M1 Pro ose M1 Max (i pari i Apple i krijuar për profesionistë) do të keni performancë të shkëlqyer dhe jetëgjatësi të mahnitshme të baterisë. Shtojini këtyre ekranin mahnitës Liquid Retina XDR, kamerën dhe audion më të mirë ndonjëherë në një laptop Mac dhe të gjitha portat që ju nevojiten. Ky MacBook Pro është një bishë e vërtetë.

• Apple M1 Pro Chip
• 16GB RAM + 1TB SSD
• 16″ Retina XDR Display
• Integrated Apple (16Core)

Color
Memory
SKU: N/A Modeli: N/A Kategori: , , Etiketa: ,

Përshkrim

Informacion i detajuar

Peshë
3 kg
Brand
Announced

2021

DESIGN
Color

Space Gray

Type

Macbook Pro

PROCESSOR DETAILS
Processor

Apple M1 Pro chip

Processor Frequency

3.2GHz

Processor cores

10 cores

MEMORY & STORAGE
Ram

16GB

Memory

1TB SSD

DISPLAY
Screen size

16.2"

Display Details

• Liquid Retina XDR display
16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;
3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch

• XDR (Extreme Dynamic Range)
Up to 1000 nits sustained (full-screen) brightness,
1600 nits peak brightness,1,000,000:1 contrast ratio

• Color
1 billion colors
Wide color (P3)
True Tone technology

• Refresh rates
ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120Hz
Fixed refresh rates: 47.95Hz, 48.00Hz, 50.00Hz, 59.94Hz, 60.00Hz

GRAPHICS
Graphic Card

Apple 16-Core GPU

OPTICAL DRIVE
DVD

NO DVD

NETWORKING
Wi-Fi

802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking
IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible

Bluetooth

Bluetooth 5.0 wireless technology

CHARGING & EXPANSION
Ports Details

SDXC card slot

HDMI port

3.5 mm headphone jack

MagSafe 3 port

Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for:
Charging
DisplayPort
Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s)
USB 4 (up to 40Gb/s)

AUDIO
Built-in Microphones

Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio
and directional beamforming

3.5mm Headphone Jack

3.5 mm headphone jack with advanced support
for high-impedance headphones

CAMERA
Front Camera

1080p FaceTime HD camera
Advanced image signal processor with computational video

KEYBOARD & TRACKPAD
Keyboard & Trackpad Details

• Backlit Magic Keyboard with:
78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys
and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement
• Touch ID
• Ambient light sensor
• Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities;
enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and Multi-Touch gestures

BATTERY & POWER
Battery Life

Up to 21 hours Apple TV app movie playback
Up to 14 hours wireless web

Battery Capacity

100-watt-hour lithium-polymer battery

Power Adapter

140W USB-C Power Adapter
USB-C to MagSafe 3 Cable
Fast-charge capable with included 140W USB-C Power Adapter

WEIGHT & DIMENSIONS
Weight

4.7 pounds (2.1 kg)

Height

0.66 inch (1.68 cm)

ACCESSIBILITY & SECURITY
Features

Voice Control
VoiceOver
Zoom
Increase Contrast
Reduce Motion
Siri and Dictation
Switch Control
Closed Captions
Text to Speech

Fingerprint Reader

Yes

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim

Informacione për paketimin

16-inch MacBook Pro

140W USB-C Power Adapter

USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m)

Garancia e produktit

12 Muaj