BEST DEALS

Laptop Apple Macbook Pro 14″, 16GB, 1TB SSD, M1 Pro (2021)

229,990 L

 

MacBook Pro-ja më i fuqishëm ndonjëherë është këtu. Me çipin e shpejtë M1 Pro ose M1 Max (i pari i Apple i krijuar për profesionistë) do të keni performancë të shkëlqyer dhe jetëgjatësi të mahnitshme të baterisë. Shtojini këtyre ekranin mahnitës Liquid Retina XDR, kamerën dhe audion më të mirë ndonjëherë në një laptop Mac dhe të gjitha portat që ju nevojiten. Ky MacBook Pro është një bishë e vërtetë.

  •  Apple M1 Pro Chip
  • 16GB RAM + 1TB SSD
  • 14.2″ Retina Display
  • Integrated Apple GPU (14 Core)
Color
SKU: N/A Modeli: N/A Kategori: , Etiketa: ,

Përshkrim

Informacion i detajuar

Peshë
3 g/kg
Brand
Announced

2021

DESIGN
Color

Silver, Space Gray

Type

Macbook Pro

PROCESSOR
Processor

Apple M1 Pro

Processor Frequency

3,20 GHz

Processor cores

8 cores

MEMORY & STORAGE
Ram

16GB

Memory

1TB SSD

DISPLAY
Screen size

14.2"

Display Resolution

3024×1964

Display Details

• Liquid Retina XDR display
• 3024 x 1964 Resolution
• Up to 1000 nits sustained (full-screen) brightness, 1600 nits peak brightness
• 1 billion colors
– Wide color (P3)
– 100% DCI-P3
• Refresh rates up to 120Hz

GRAPHICS
Graphic Card

14-core GPU

OPTICAL DRIVE
DVD

NO DVD

NETWORKING
Wi-Fi

802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking
IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible

Bluetooth

Bluetooth 5.0 wireless technology

CHARGING & EXPANSION
Ports Details

SDXC card slot
HDMI port
3.5 mm headphone jack
MagSafe 3 port
Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for:
Charging
DisplayPort
Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s)
USB 4 (up to 40Gb/s)

AUDIO
Built-in Microphones

Three-mic array with directional beamforming

Speakers

Stereo speakers with high dynamic range
Wide stereo sound
Support for Dolby Atmos playback

CAMERA
Front Camera

1080p FaceTime HD camera
Advanced image signal processor with computational video

KEYBOARD & TRACKPAD
Keyboard & Trackpad Details

Backlit Magic Keyboard with:

78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys
in an inverted-T arrangement

Touch ID

Ambient light sensor

Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing
capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and
Multi-Touch gestures

BATTERY & POWER
Battery Life

Up to 17 hours Apple TV app movie playback
Up to 11 hours wireless web

Battery Capacity

70-watt-hour

WEIGHT & DIMENSIONS
Weight

3.5 pounds (1.6 kg)

Dimensions

1.55 x 31.26 x 22.12 cm

Power
AC Adapter Power

67 W

ACCESSIBILITY & SECURITY
Features

Voice Control
VoiceOver
Zoom
Increase Contrast
Reduce Motion
Siri and Dictation
Switch Control
Closed Captions
Text to Speech

Fingerprint Reader

Yes

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim

Informacione për paketimin

1 x MacBook

1 x USB-C Power Adapter

1 x USB-C to MagSafe 3 Cable (2m)

Garancia e produktit

12 Muaj