Monedhë

Kategoritë

7 muaj më parë

A do të përjetojmë një tjetër krizë për karta grafike për shkak të “boom-it” AI?

Potenciali i madh që kjo teknologji premton, ka bërë që inxhinierë dhe investitorë të vërsulen drejt harduerëve kompjuterikë.

A do të përjetojmë një tjetër krizë për karta grafike për shkak të “boom-it” AI?

Nëse keni ndjekur lajmet e teknologjisë që prej fundit të vitit të kaluar, padyshim e keni kuptuar se gjëja e madhe e ardhshme është inteligjenca artificiale.

Potenciali i madh që kjo teknologji premton, ka bërë që inxhinierë dhe investitorë të vërsulen drejt harduerëve kompjuterikë.

Dhe kartat grafike konsumatorë janë premtuese kur bëhet fjalë për rritjen e fuqisë kompjuterike e nevojshme për inteligjencën artificiale.

Mund tu duket një situatë e dëgjuar? Në fillimin e pandemisë në 2020 u krijuar një makth i vërtetë për këdo që dëshironte të blinte një kartë grafike.

Çmimet ishte 2 apo 3 herë mbi vlerën e tyre të vërtetë duke e bërë blerjen e një karta grafike të paarritshme për shumicën e njerëzve.

Boom i ri në AI ka shtuar shqetësimet e përsëritjes së një situate të ngjashme ndërsa shifrat që kompanitë si Nvidia raportojnë vetëm se afirmojnë këtë trend.

Shefi i Twitter dhe Tesla Elon Musk pak muaj më parë bleu mijëra karta grafike për një projekt AI. Ndryshimi kërkesës së tregut ka bërë që Nvidia të ndërpresë prodhimin e serive RTX 4000 në favor të kartave grafike “Hopper” për firmat AI.

Frika e një krize të re ende nuk është manifestuar në treg. Çmimet e kartave grafike aktualisht janë nën vlerën e rekomanduar të prodhuesve ndërsa Intel po hyn fuqishëm në treg me modele buxhetore.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 12%
MUAJI I DASHURISE
Ofertë!

ASUS ROG Zephyrus G16 16″, 16GB, 512GB SSD, Core i7

146,990 L
Kurseni: 20,000 L