Monedhë

Kategoritë

3 vjet më parë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Padia është e dyta e një rëndësie të tillë pas padisë së Epic Games vitin e kaluar ku kërkonte ndryshimin e praktikave të biznesit të Apple përfshirë këtu komisionet për blerjet.

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Raportohet se rrjeti social Facebook po përgatitet të padisë në gjykatë Apple me arsyetimin se gjiganti i iPhone po detyron zhvilluesit të ndjekin rregulla të cilat nuk aplikohen për aplikacionet e kompanisë.

Sipas The Information, nëse Facebook vendos të shkojë me këtë padi, pjesë e saj mund të jetë edhe fakti se Apple nuk lejon aplikacione të palëve të treta të përdoren si aplikacione kryesore komunikimi në vend të iMessage.

Rrjeti social pretendon se ndryshimet e ardhshme të Apple në mënyrën e gjurmimit të reklamimit i jep kompanisë një avantazh të padrejtë. Apple thotë se këtë politikë po e implementon për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve.

Padia është e dyta e një rëndësie të tillë pas padisë së Epic Games vitin e kaluar ku kërkonte ndryshimin e praktikave të biznesit të Apple përfshirë këtu komisionet për blerjet.

Madje Facebook kishte premtuar publikimin e dokumenteve të brendshme që mbështetin edhe rastin e Epic. Dy gjigantët e teknologjisë kanë shkëmbyer akuza të vazhdueshme me njëri-tjetrin ndër Facebook e akuzon Apple për standarde të dyfishta.

Nga ana tjetër të dy kompanitë janë nën presion nga autoritetet rregullatorë nga SHBA në Evropë.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me: