Monedhë

Kategoritë

8 muaj më parë

Microsoft thotë se rënia e shërbimeve në fillim të muajit ishte rezultat i një sulmi DDoS

Pasi ndau shumë pak informacion rreth incidentit, kompania konfirmoi të Premten vonë se kishte qenë shënjestër e disa sulmeve DDoS.

Microsoft thotë se rënia e shërbimeve në fillim të muajit ishte rezultat i një sulmi DDoS

Në fillim të këtij muaji një grup hakerësh njohur si Anonymous Sudan mori përgjegjësinë e rënies së shërbimeve si Outlook, OneDrive dhe disa shërbime të tjera online të Microsoft.

Pasi ndau shumë pak informacion rreth incidentit, kompania konfirmoi të Premten vonë se kishte qenë shënjestër e disa sulmeve DDoS.

Përmes një postimi në blog raportuar nga Associated Press, Microsoft tha se sulme ishin prekur përkohësisht disponueshmërinë e disa shërbimeve duke shtuar se qëllimi kryesor i tyre ishte publiciteti i hakerëve.

Sipas Bleeping Computer, Anonymous Sudan filloi sulmet kibernetik në me nisjen e 2023. Asokohe grupi pretendon se kishte vënë në shënjestër vende të cilat ndërhynin në skenën politike të Sudanit apo promovonin politika anti-muslimanëve.

Megjithatë ekspertët e sigurisë kibernetike besojnë se grupi në fakt është një filial i bandës Ruse Killnet dhe referenca tek Sudani është përpjekje për të devijuar vëmendjen.

Lidhja u bë më e qartë pasi Anonymous Sudan tha se do të formonte një Parlament Darknet me grupet Killnet dhe Revil, një tjetër grup pro Rus.

Kjo aleancë kërcënoi me goditjen e sistemit Swift, sistemi bankar ndërkombëtare që SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian e përdorën për ti vendosur sanksione Rusisë në përgjigje të sulmit ndaj Ukrainës.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 6%
3 DITË OFERTA ONLINE
Ofertë!

Asus Rog Strix G16 16″, 16GB, 512GB SSD, Core i7

149,990 L
Kurseni: 10,000 L