SAPO ERDHI

Canon PowerShot G7 X Mark III

84,990 L

 

Canon PowerShot G7 X Mark III Inspiruar nga Krijuesit e Videove !
PowerShot G7 X Mark III është gati për krijuesit e  videove, i aftë për të përdorur shërbimet e transmetimit të drejtpërdrejtë drejtpërdrejt në YouTube™ dhe një sërë opsionesh për mediat sociale. Mbështetja 4K dhe veçoritë Vertical Video ju lejojnë të bëni video me cilësi mahnitëse me një kënd dinamik. Vjen me video 4K, një lente IS dhe një sensor që kap me shpejtësi të dhëna nga mjedisi, i shtohen një kamere kompakte të pasur me veçori të optimizuar për video. Plus, me një terminal mikrofoni 3,5 mm për të kapur audio të shkëlqyer, ju mund të kapni pamjet tuaja për mirëqenien personale në një vlog ose të kapni komente teksa fitoni ndaj konkurrencës në lojën më të fundit. Bluetooth® ju ndihmon të lidhni kamerën me pajisje inteligjente të pajtueshme duke përdorur aplikacionin falas Canon Camera Connect. Aktivizo funksionet me wireless, të tilla si shikimi dhe transferimi i skedarëve, duke u lidhur me Wi-Fi shpejt dhe pa probleme, dhe shkëmbeni të dhëna me kamera të tjera Canon të pajtueshme me Wi-Fi. Duke përdorur aplikacionin Canon Camera Connect, mund të transferoni gjithashtu skedarë në pajisjen tuaj celulare për t’i shfletuar dhe ndarë në mediat sociale. Aftësitë e integruara NFC ju ndihmojnë të lidheni drejtpërdrejt me pajisjet Android të pajtueshme me NFC, thjesht duke prekur ikonën NFC të vendosur në kamerë.

 

Ka stok

SKU: DUN1716 Kategori: , Etiketa: , ,

Përshkrim

Informacion i detajuar

Peshë
2 g/kg
Brand
Model

PowerShot G7 X Mark III

Color

Black

Type of Camera
Type Details

Digital camera with built-in flash, 4.2x Optical, 4x Digital and 17x Combined Zoom with Optical Image Stabilizer

Image Capture Device
Type

20.1 Megapixel*, 1.0-inch stacked CMOS (sensor aspect ratio: 3:2)

Total Pixels

Approx. 20.9 megapixels

Effective Pixels

Approx. 20.1 megapixels

Lens
Focal Length

8.8 (W) – 36.8 (T) mm (35mm film equivalent: 24–100mm)

Optical Zoom

Approx. 4.2x

Digital Zoom

Approx. 4x

Focusing Range

Normal/Auto: 2.0 in. (5cm) – infinity (W), 1.3 ft. (40cm) – infinity (T)
Macro: 2.0 in. – 1.6 ft. (5–50 cm) (W)
Quick: 5.0–65.6 ft. (1.5–20m) (W), 5.0–65.6 ft. (1.5–20m) (T)

Autofocus System

TTL Autofocus, Manual Focus

Viewfinders
Optical Viewfinder

N/A

LCD Monitor

3.0-inch tilt-type TFT color liquid crystal, with biaxial tilt for low and high angle shooting

LCD Pixels

Approx. 1.04 million dots

LCD Coverage

Approx. 100%

Aperture & Shutter
Maximum Aperture

f/1.8 (W), f/2.8 (T)

Shutter Speed

1–1/2000 sec. (in Auto mode)
30–1/25600 sec. (in Tv, M, and Manual Movie Modes)
BULB (in M mode only)
1/8 minimum in Manual Movie Mode

Exposure Control
Sensitivity Images

ISO 125–3200 (in Auto mode)
Max. ISO Speed in P mode is ISO 12800

Sensitivity Videos

Resolution : 4K (3840 x 2160)
Frame Rate : 29.97 fps
Min/Max ISO Speed : ISO 125-3200
————————————————————–
Resolution : FULL HD (1920 x 1080)
Frame Rate : 59.94 fps,29.97 fps
Min/Max ISO Speed : ISO 125-6400
————————————————————–
Resolution : HD (1280 x 720)
Frame Rate : –
Min/Max ISO Speed : ISO 125-6400

Light Metering Method

Evaluative, Center Weighted Average, Spot (Still Images only)

Exposure Control Method

Manual Exposure, Program Shift, Safety Shift, AE Lock

Exposure Compensation

Still Images: ±3 stops in 1/3-stop increments
Videos: ±3 stops in 1/3-stop increments

White Balance
White Balance Control

Auto (Ambience & White Priority), Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, White Fluorescent Light, Flash, Color Temperature, Custom

Flash
Built-in Flash

Auto, On, Slow Synchro, Off

Flash Range

1.6 (50cm) –23 ft. (7.0m) (W), 1.6 ft. (50cm) – 13 ft. (4.0m) (T)

Flash Exposure Compensation

±2 stops in 1/3-stop increments

Shooting Specifications
Shooting Modes

C, M, Av, Tv, P, Hybrid Auto, Auto, Self Portrait, Portrait, Panning, Star Portrait, Star Nightscape,Star Trails, Star Time-Lapse Movie, Handheld Night Scene, High Dynamic Range, Fish-eye Effect, Art Bold Effect, Water Painting Effect, Miniature Effect, Toy Camera Effect, Background Defocus, Soft Focus, Grainy B/W, Fireworks, Standard Movie, Short Clip, Manual Movie, Time-Lapse Movie, iFrame Movie

Picture Style

Auto, Standard, Portrait, Landscape, Fine Detail, Neutral, Faithful, Monochrome, User Def. 1–3

Self Timer

Off, 2 sec., 10 sec., Custom, Remote Shooting

Wireless Control

Wi-Fi®

Continuous Shooting

JPEG:
One Shot AF (H): Approx. 20.0 shots/sec.
One Shot (L): Approx. 3.0 shots/sec.
Servo AF (H): Approx. 8.3 shots/sec.
Servo AF (L): Approx. 3.0 shots/sec.

RAW & C-RAW: One Shot AF (H): Approx. 20.0 shots/sec.
One Shot (L): Approx. 3.0 shots/sec.

RAW Burst Mode:
Max: Approx. 30.0 shots/sec.

Image Storage
Storage Media

SD/SDHC/SDXC and UHS-I Memory Cards

File Format

Design rule for Camera File system (DCF) compliant; DPOF (Version 1.1) compatible

Image Recording Format

Superfine / Fine

JPEG Compression Mode

Still Image: Exif 2.31 (DCF 2.0), RAW (Canon original: 14-bit, CR2)
* JPEG/RAW (CR3 Canon original: 14-bit RAW format) RAW images are A/D converted into 12-bit format
Video: MP4 (Image: MPEG-4 AVC/H.264; Audio: MPEG-4 AAC-LC [Stereo])

Number of Recording Pixels
Still Images

Large : 16:9 (5472 x 3072), 3:2 (5472 x 3648), 4:3 (4864 x 3648), 1:1 (3648 x 3648)
—————————————————————————————————————————————————
Medium : 16:9 (3648 x 2048), 3:2 (3648 x 2432), 4:3 (3248 x 2432), 1:1 (2432 x 2432)
———————————————————————————————————————————————————
Small (S1) : 16:9 (2736 x 1536), 3:2 (2736 x 1824), 4:3 (2432 x 1824), 1:1 (1824 x 1824)
————————————————————————————————————————————————————
Small (S2) :16:9 (2400 x 1344), 3:2 (2400 x 1600), 4:3 (2112 x 1600), 1:1 (1600 x 1600)
———————————————————————————————————————————————————–
RAW : 3:2 (5472 x 3648), 4:3 (5472 x 3648)
——————————————————————————
C- RAW : 3:2 (5472 x 3648), 4:3 (5472 x 3648)

Panoramic Shooting

Vertical Shooting
Min. Number of Recording Pixels 3840 x 3648
Max. Number of Recording Pixels 16000 x 3840
————————————————————————————
Horizontal Shooting
Min. Number of Recording Pixels 5472 x 2560
Max. Number of Recording Pixels 26064 x 2560

Time of Recordable Videos

4K (3840 x 2160)
Frame Rate : 29.97 fps
Total Movie Time Recordable to 32 GB Memory Card : 35 min. 29 sec
Single Clip Approx. Recording Time : 9 min. 59 sec
Video Recording Bit Rate : Approx. 120 Mbps
————————————————————————————————————————
FULL HD (1920 x 1080) :
Frame Rate : 119.88 fps/59.94 fps/29.97 fps
Total Movie Time Recordable to 32 GB Memory Card : 35 min. 33 sec/1 hr. 10 min. 48 sec/2 hr. 20 min. 59 sec.
Single Clip Approx. Recording Time : 7 min. 29 sec/29 min. 59 sec/29 min. 59 sec.
Video Recording Bit Rate : Approx. 120 Mbps/Approx. 60 Mbps/Approx. 30 Mbps
————————————————————————————————————————————————————————————————
HD (1280 x 720) :
Frame Rate : 59.94 fps
Total Movie Time Recordable to 32 GB Memory Card : 2 hr. 42 min. 28 sec
Single Clip Approx. Recording Time : 29 min. 59 sec
Video Recording Bit Rate : Approx. 26 Mbps

Playback Specifications
Playback Functions

List/Play Digest Movies, Story Highlights, Protect, Favorites, Erase, Image Search, Slideshow, Rotate, Album Playback, Short Clip Mix, Resize, Cropping, Red-Eye Correction, Face ID Info, Creative Filters, RAW Image Processing, Photobook Set-up, Image Transition Effect, Index Effect, Scroll Display, Group Images, Auto Rotate, Resume, Image Jump with Control Ring/Front Dial, Set Touch Actions, Playback Information Display

Interface
Audio Out

Stereo

Wired

USB Type-C, HDMI (Type D)

Wireless

Wi-Fi®*
Specifications: IEEE 802. 11b/g/n
Frequency: 2.4 GHz
Channels: 1–11
Security: WEP, WPA-PSK (AES/TKIP), WPA2-PSK (AES-TKIP)

Other

Direct connection to Canon SELPHY, PIXMA Photo Printers & PictBridge compatible printers

Power Supply
Power Source

Battery Pack NB-13L, Battery Charger CB-2LH

Shooting Capacity

Approx. 235 shots with Screen On (CIPA compliant)
Approx. 320 shots with ECO Mode

Playback Time

Approx. 5 hrs.

Physical Specifications
Operating Temperature

32–104°F / 0–40°C

Operating Humidity

10–90%

Dimensions (W x H x D)

4.13 x 2.40 x 1.63 in. / 105.0 x 60.9 x 41.4mm

Weight

304g (including battery and memory card)
80g (camera body only)

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim

Informacione për paketimin

  • PowerShot G7 X Mark III
  • Battery Pack NB-13L
  • Battery Charger CB-2LH
  • Wrist Strap WS-DC12