Monedhë

Kategoritë

4 vjet më parë

Tjetër kompani vihet pas blerjes së TikTok

Javën e kaluar Trump urdhëroi kompaninë ByteDance që ka në pronësi TikTok të shesë biznesin në SHBA brenda 90 ditëve ose rrezikon të dëbohet.

Presidenti Amerikan Donald Trump mbështet gjigantin e teknologjisë Oracle në blerjen e operacioneve të TikTok në SHBA.

Lajmi vjen pasi Oracle u raportua si një prej blerësve potencial të aplikacionit të rrjetit social Kinez në Amerikë, Australi dhe Zelandën e Re.

Javën e kaluar Trump urdhëroi kompaninë ByteDance që ka në pronësi TikTok të shesë biznesin në SHBA brenda 90 ditëve ose rrezikon të dëbohet.

Bosi i Oracle Larry Ellison është një mbështetës i presidentit Trump. Sipas raportimeve Oracle ishte duke konsideruar seriozisht blerjen e TikTok në SHBA, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re.

Microsoft është pretendenti kryesor për blerjen e TikTok pasi zbuloi se ka qenë në bisedime me ByteDance. Kompania rivale Twitter gjithashtu i është afruar ByteDance.

Aplikacioni popullor pati 2 miliardë shkarkime globalisht.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me: