Monedhë

Kategoritë

7 muaj më parë

Aplikacioni i Google që synon të transformojë komunikimin me SMS sjell enkriptimin fundor

Me këtë përditësim bisedat mes përdoruesve në Messages, 1 me 1 apo në grup, do të jenë private tha Google.

Aplikacioni i Google që synon të transformojë komunikimin me SMS sjell enkriptimin fundor

Google njoftoi ditën e Marte se aplikacionin Messages nga Google është më i sigurtë falë përmirësimeve të bëra në RCS, ose Rich Communication Services, një protokoll që ka për qëllim për të zëvendësuar SMS-të dhe sjellë ato në nivelin e aplikacionit iMessage të Apple.

Kompania tha se RCS do të jetë modaliteti i parazgjedhur i komunikimit për përdoruesit e rinj dhe ekzistues të aplikacionit Messages.

Gjithashtu bisedat në grup me enkriptim fundor do të jenë të disponueshme për të gjithë përdoruesit e RCS. Ky i fundit debutoi në fazën beta në fillim të vitit pas disa testimeve të hershme por nuk ishte i disponueshëm gjer më sot.

Me këtë përditësim bisedat mes përdoruesve në Messages, 1 me 1 apo në grup, do të jenë private tha Google.

Që kur lançoi RCS në 2019-ën, Google ka nisur një fushatë për të nxitur adoptimin e teknologjisë. Madje lançoi edhe një uebsajt vitin e kaluar për të shpjeguar përfitimet e RCS për konsumatorëve.

Me RCS-në e aktivizuar përdoruesit mund të ndajnë foto dhe video, të shohin indikator që tregojnë se përdoruesi po shkruan, të shohin nëse dikush e ka parë mesazhin e tyre apo të dërgojnë mesazhe përmes internetit celular dhe Wi-Fi.

Të gjitha këto kanë qenë funksionalitete që iMessage i Apple i ka ofruar prej vitesh. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

Samsung Galaxy S23

62,990 L74,990 L
 
SAPO ERDHI

Samsung Galaxy S23 Plus

84,990 L
 

Samsung Galaxy S23 Ultra

87,990 L97,990 L
 

Apple iPhone 14 Pro

104,990 L114,990 L
 
BEST DEALS

Apple iPhone 14 Pro Max

99,990 L159,900 L