Monedhë

Kategoritë

6 muaj më parë

MediaTek bëhet kompania e parë që zhvillon një çip 3-nanometër

Pritet që të hyjë në prodhim në fillim të vitit të ardhshëm ndërsa smartfonët e parë me këtë procesor mund ti shohim vetëm në gjysmën e dytë të 2024.

MediaTek bëhet kompania e parë që zhvillon një çip 3-nanometër

MediaTek bëri një njoftim surprizë ditën e Premte kur tha se ka zhvilluar me sukses procesorin flagship bazuar në arkitekturën 3-nanometër të TSMC.

Firma Tajvaneze tha se zyrtarisht është kompania e parë në botë që prezanton një çip të tillë. Ndërsa MediaTek nuk zbuloi emrin e as specifikimet e tij, çipi 3-nanometër fillimisht do të përdoret në smartfonët dhe tabletët flaghipë.

Pritet që të hyjë në prodhim në fillim të vitit të ardhshëm ndërsa smartfonët e parë me këtë procesor mund ti shohim vetëm në gjysmën e dytë të 2024. MediaTek dhe TSMC kanë qenë partnerë prej kohësh ndërsa ky i fundit prodhon pjesën më të madhe të çipeve Dimensity të kompanisë.

Sipas MediaTek çipet ndërtuar mbi 3-nanometër do të jenë deri në 13 përqind më të shpejtë me të njëjtin konsum energjie ose 32 përqind më pak konsum energji me të njëjtën performancë krahasuar me çipet 5-nanometër.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

Apple iPhone 14 Pro

104,990 L114,990 L
 
BEST DEALS

Apple iPhone 14 Pro Max

99,990 L159,900 L
 

Samsung Galaxy S23

62,990 L74,990 L
 
SAPO ERDHI

Samsung Galaxy S23 Plus

84,990 L
 
24 ORE OFERTA ONLINE

Samsung Galaxy S23 Ultra

87,990 L97,990 L