Monedhë

Kategoritë

1 vit më parë

Si krahasohet Google Pixel Fold me Samsung Galaxy Z Fold 4?

Pixel ka një bosht palosje vertikal dhe i palosur jep një ekran 5.8-inç ndërsa i hapur 7.6-inç. Të dy panelet janë OLED dhe kanë frekuencë rifreskimi prej 120Hz.

Si krahasohet Google Pixel Fold me Samsung Galaxy Z Fold 4?

Pas konfirmoi ekzistencën javën e kaluar, Google formalisht prezantoi Pixel Fold ditën e Mërkure në I/O 2023 dhe është përpjekja e parë e kompanisë në këtë segment.

Pixel ka një bosht palosje vertikal dhe i palosur jep një ekran 5.8-inç ndërsa i hapur 7.6-inç. Të dy panelet janë OLED dhe kanë frekuencë rifreskimi prej 120Hz.

Pajisja fuqizohet nga çipi Tensor G2 i gjendur në linjën e vitit të kaluar Pixel 7. Google gjithashtu shkoi në ekstremitet kur flasim për përmasat e telefonit dhe mund të jetë një prej smartfonëve më të hollë në botë në llojin e tij me vetëm 5.8mm trashësi i hapur dhe 12.1mm trashësi i mbyllur.

Por si krahasohet me rivalin kryesor Galaxy Z Fold 4? Telefoni mund të porositet nga dita e sotme ndërsa mbërrin tek konsumatorët në Qershor. Krahasimin e plotë të specifikave mes smartfonëve e gjeni si mëposhtë:

Google Pixel FoldSamsung Galaxy Z Fold 4
Çmimi$1,799 (256 GB), $1,919 (512 GB)$1,800 (256 GB), $1,920 (512GB), $2,160 (1TB)
PërmasatI mbyllur: 139.7 x 79.5 x 12.1mmI hapur: 139.7 x 158.7 x 5.8mmI mbyllur: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mmI hapur: 155.1 x 130.1 x 6.3mm
Pesha283g263g
EkraniI jashtëm: 5.8-inçI brendshëm: 7.6-inçI jashtëm: 6.2-inçI brendshëm: 7.6-inç
RezolucioniI jashtëm: 2,092 x 1,080 (408 ppi)I brendshëm: 2,208 x 1,840 (380 ppi)I jashtëm: 2,316 x 904 (402 ppi)I brendshëm: 2,176 x 1,812 (374 ppi)
Lloji EkranitOLED 120HzI jashtëm: 17.4:9 aspect ratio, 1,550 nitsI brendshëm: 6:5 aspect ratio, 1,450 nitsAMOLED 120HzI jashtëm: 23.1:9 aspect ratioI brendshëm: 21.6:18 aspect ratio, 1,200 nits
Bateria4,821 mAh4,400 mAh
Memoria256 GB / 512 GB256 GB / 512 GB / 1TB
Memoria jashtmeSkaSka
Kamerat e pasmeParësore: 48MP, f/1.7Kënd të gjerë: 10.8MP, f/2.2Telefoto: 10.8MP, f/3.05, 5x zmadhim optik, 20x zmadhim Super ResParësore: 50MP, f/1.8Kënd të gjerë: 12MP, f/2.2Telefoto: 10MP, f/2.4, 3x zmadhim optik, 30x zmadhim dixhital
Kamera ballore9.5MP, f/2.210MP, f/2.2
Kamera brendshme8MP, f/2.04MP, f/1.8
VideoKamera pasme: 4K at 30 fps, 60 fpsKamera ballore: 4K at 30 fps, 60 fpsKamera e brendshme: 1080p at 30 fpsKamera pasme: 8K at 24 fps, 4K at 60 fpsKamera ballore: 4K at 30 fps, 60 fps
ÇipiGoogle Tensor G2Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
CPUOcta-core (2x 2.85 GHz Cortex-X1, 2x 2.35 GHz Cortex-A78, 4x 1.80 GHz Cortex-A55)Octa-core (1x 3.19 GHz Cortex-X2, 3x 2.75 GHz Cortex-A710, 4x 1.80 GHz Cortex A-510)
GPUARM Mali-G710 MP7Adreno 730
RAM12 GB LPDDR512 GB LPDDR5
WiFiWiFi 6EWiFi 6E
Bluetoothv5.2v5.2
NFCPoPo
OSAndroid 135 vite përditësime sigurieAndroid 12L, kalon në Android 13, One UI 5.14 vite përditësime Android5 përditësime sigurie
NgjyratObsidian, PorcelainGraygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy
Të TjeraUSB-C 3.2 Gen 2, Qi wireless charging, 30W charging, Titan M2 security chip, IPX8S Pen support, USB-C 3.2 Gen 1, Qi wireless charging, Reverse wireless charging, 25W charging, IPX8, Samsung DeX,

Copyright: © PCWorld Albania